İTÜ Mimarlık Fakültesi Nerede?

İTÜ Mimarlık Fakültesi Nerede?İTÜ Ana Sayfa Girişi Yapmak için Tıklayınız

İTÜ Mimarlık Bölümü, 1944 yılına uzanan bir eğitim geleneğini günümüz mimarlık mesleğinin olanakları bağlamında çağdaş eğitim ortamına taşıyan, toplumsal farkındalık, çevresel duyarlılık ve etik sorumluluk sahibi mimarların yetiştirildiği bir kurumdur. İTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun olan mimarın formasyonu, mimarlığa dair bilimsel gerçekleri sanatsal duyarlılık ve toplumsal farkındalık süzgecinden geçirebilen çok yönlü bir kişilik tanımı ile örtüşür. Uluslararası düzeyde bir eğitim stratejisini benimseyen Mimarlık Bölümü’nde hedef, her ortamda bilgiye ulaşma yollarını keşfedebilen, esnek düşünebilen, sorgulayan, ilişki kurabilen, bilgiyi dönüştürebilen, öğrenmeyi öğrenen yetkin mimarlar yetiştirmektir.

Mimarlık Bölümü, dört yıllık lisans eğitimi sonrasında mimarlık programını tamamlayan mezunlara, ilgili alanlarda tezli-tezsiz yüksek lisans ve doktora eğitimi sağlamaktadır. 81 öğretim üyesi, 11 öğretim görevlisi ve 48 araştırma görevlisi zengin bir konu dağılımı sunan, zorunlu ve seçime bağlı derslerle eğitim ve öğretime katkıda bulunmaktadır. Mimari tasarım stüdyoları yanında, yapı elemanları, yapı malzemeleri, yapım sistemleri, mimarlık tarihi ve restorasyon dersleri çağdaş bir çalışma ortamında yapılır. Bilgi işlem merkezleri ve laboratuarlar, öğrencilerin gelişimine önemli katkı sağlar.

Öğrenciler, gerek Fakülte bünyesindeki diğer Bölüm üyeleri gerekse diğer disiplinlere mensup kişiler ile birlikte çalışmaya teşvik edilmekte, disiplinlerarası etkileşime önem verilmektedir. Düzenlenen yaz okulu, çalıştaylar ve yarışmalar bu anlamda farklı deneyimler kazanılmasına olanak tanımaktadır. Jüri üyesi ya da konuşmacı olarak davet edilen mimarlar ve mezunlar uygulama alanlarındaki deneyimlerini öğrencilerle paylaşmaktadır.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nün lisans programı ile Mimarlık Tezsiz Yüksek Lisans programı, NAAB (American National Architectural Accrediting Board) tarafından 2007 yılında yapılan son ziyaret sonrasında 6 yıllık süre için uluslararası eşdeğerlilik ('substantial equivalency') almaya hak kazanmıştır. Mimarlık Bölümü'nde verilen eğitim ve öğretim faaliyetlerinin kalitesini onaylayan bu eşdeğerlilik, mimarlık alanında ABD dışında ilk kez İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'ne verilmiştir.

Adres Bilgileri

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü 34437, Beyoğlu / İstanbul / Türkiye

Haritada görmek için tıklayınız

İletişim Bilgileri

+90 (212) 245 27 53
+90 (212) 251 48 95 (Faks)

Dilekçe ve Formlar

Eğitim dönemi ve sonrasında ihtiyacınız olabilecek dosyaların tamamına bu bölümden ulaşabilirsiniz.Dosyalara ulaşmak için buraya tıklayınız