MAÖL Ders Seçme İşlemleri Nasıl Yapılır?

MAÖL Ders Seçme İşlemleri Nasıl Yapılır?Kayıt yenileme yapan her öğrenci uzaktan eğitim ile alması gereken dersleri sistemden kendisi seçecek,

Yeni Öğretim yılında yeni kayıt yaptıran öğrencilerin öğrencilik durumları ''AKTİF'' öğrenci olduğu zaman sisteme girerek ders seçimini yapacaklardır. Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin dosyaları irtibat bürolarından geliş sırasına göre incelenmekte veri girişi yapılarak öğrenciler ''AKTİF'' yapılmaktadırlar.

Ders seçme sayfasında ''ORTAK'' ve ''SEÇMELİ '' dersler göreceksiniz. Ortak dersler almanız gereken zorunlu derslerdir. Öncelikle ortak dersleri seçiniz. Yüz yüze eğitimi bitirmiş olsanız, mezun olabilecek toplam krediye ulaşmış olsanız bile, zorunlu ortak dersiniz var ise mezun olamazsınız. Mezun olabilmeniz için zorunlu dersler kısmında hiçbir dersinizin olmaması gerekiyor.

Ortak dersler içerisindeki Dil ve Anlatım dersi başarılması zorunlu bir derstir, bu dersten muaf olunamaz. Dil ve Anlatım dersi dışındaki derslerden üç kez sınava girilip başarısız olunursa öğrenci o dersten muaf olur.

Öğrenci muaf olduğu dersin kredisi alamaz, öğrenci isterse muaf olduğu dersi tekrar alıp başarmak kaydıyla kredisini tamamlayabilir. ÖRNEK: Öğrenci; Dil ve Anlatım dersi dışındaki derslerden üç kez sınava girip muaf olsun zorunlu dersi hiç kalmasın bu durumda öğrenci zorunlu dersim kalmadığına göre mezun olmalıyım diye düşünebilir. Öğrenci toplam mezuniyet kredisine ulaşamamış ise zorunlu derslerden muaf olsa bile mezun olamaz, öğrenci ya muaf olduğu dersleri tekrar alıp kredisini tamamlayacak ya da seçmeli derslerden alarak kredisini tamamlayıp mezun olacak.

Zorunlu ortak dersiniz kalmamak kaydıyla yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim ile alacağınız toplam kredi miktarı 240 toplam döneminiz en az 8 (sekiz) olduğu zaman mezuniyetiniz yapılacaktır.

Lise diploması ile İmam Hatip programına kayıt yaptıran öğrenciler programda tanımlanan ''ALAN'' derslerini sistemden seçecek ve sınavlarına gireceklerdir.

Lise diploması ile İmam Hatip programı dışındaki alanlara kayıt yaptıran öğrenciler uzaktan eğitim ile ders seçmeyeceklerdir. Bu öğrencilerimiz dört dönemde yüz yüze eğitimlerini başarı ile tamamları halinde mezun olabilmektedirler.


Ders seçimi kılavuzu için tıklayınız…
Ders seçimini yapmak için tıklayınız.