2024 Açık Öğretim Lise Sınavları Nasıl Yapılacak?

2024 Açık Öğretim Lise Sınavları Nasıl Yapılacak?
2024 AÖL Sınavlarının online mı yoksa yüzyüze mi olacağı açıktan okumak durumunda kalan öğrenciler için merak konusu haline geldi.Bilindiği üzere geçmiş yıllarda sınavlar online ve e-sınav şeklinde gerçekleştirildi.Bu yıl sınav uygulaması nasıl olacak diye merak edenler için detaylar yazımızın devamında açıklanmıştır.

2023-2024 AÖL kayıt yenileme ve ilk kayıt işlemleri devam ediyor. AÖL kayıt süreci 16 Ekim'de sona erecek. Sınav tarihleri de belli olan AÖL için sınavın uygulama şekli Bakan Tekin'in açıklmasıyla beraber netlik kazandı.

AÖL sınavlarıyla ilgili olarak Bakan Tekin şu açıklamada bulundu: "Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An itibariyle bizim tanımladığımız meşru gerekçeler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız tedbirin kamuoyunda pozitif karşılık bulduğunu ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak."

AÖL 1. DÖNEM SINAV TAKVİMİ

Açık Lise 1. dönem sınav tarihleri MEB tarafından paylaşıldı. Buna göre Açık öğretim lisesi sınavları 23-24 Aralık tarihlerinde düzenlenecek. Sınav oturum bilgileri şu şekilde:

1. Oturum: 23 Aralık 2023 Cumartesi günü Türkiye saati ile 10.00’da

2. Oturum: 23 Aralık 2023 Cumartesi günü Türkiye saati ile 14.00’te,

3. Oturum: 24 Aralık 2023 Pazar günü Türkiye saati ile 10.00’da.


AÖL Lise Kayıt Yenileme Tarihleri

2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 1. dönem sınavları için ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri;

Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi için 15 Eylül 2023 tarihinden 2 Ekim 2023 tarihi mesai bitimine kadar yapılacaktır.

Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi için 15 Eylül 2023 tarihinden 16 Ekim 2023 tarihi mesai bitimine kadar yapılacaktır.

Mesleki Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptırmak isteyenlerin yüz yüze eğitim alabilecekleri en yakın Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine başvurmaları gerekmektedir.

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine ilk kayıt yaptırmak isteyenlerin yüz yüze eğitim alabilecekleri en yakın Anadolu İmam Hatip Liselerine başvurmaları gerekmektedir.

Açık Öğretim Ortaokulu veya Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptırmak isteyenlerin en yakın Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.