Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Girişi

Hacettepe Üniversitesi Öğrenci GirişiHacettepe Üniversitesi öbs girişi için tıklayın


ÜNİVERSİTEYE ÖĞRENCİ KABULÜ


1) Üniversiteye ilk kayıt

ÖSYM yoluyla (Türkiye içi): Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenim görmek isteyen Türk öğrenci adayları, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlar aracılığıyla üniversitemize yerleşebilirler.

Uluslararası Öğrenciler: Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenci adayları, her yılın Mayıs ayına kadar www.oid.hacettepe.edu.tr adresinde yayımlanan, o yılın Kabul Koşullarını inceleyerek üniversitemize başvuru yapabilir, daha sonra Uluslararası Öğrenci Kabul Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucu uygun görülmeleri halinde üniversitemize kaydolabilir. 2015 – 2016 Akademik Yılı Kabul Koşulları için tıklayın.

2) Üniversiteler arası geçiş (Kurum Dışı Yatay Geçiş)

Öğrencilerin Türkiye’de veya yurtdışında bulunan herhangi bir üniversiteden Hacettepe Üniversitesi’ne geçişi sağlar. Türkiye’de bulunan bir üniversiteden kurumumuza geçiş yapmak isteyen öğrenciler, www.oid.hacettepe.edu.tr adresinde yayımlanan tarihler arasında Hacettepe Üniversitesi’ne başvuru yaparak kurumumuza geçiş yapabilmektedir. Yurtdışında bulunan bir üniversiteden Hacettepe Üniversitesi’ne yatay geçiş 2015-2016 Akademik Yılı için uygulanmamaktadır.

3) Üniversite içi geçiş (Kurum İçi Yatay Geçiş)

Kurum içi yatay geçiş: Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenim görmekte olan öğrenciler Fakülteler ve/veya bölümler arası geçiş yapılabilir. Bunun için öğrencilerin her yıl www.oid.hacettepe.edu.tr adresinden yayımlanan tarihler arasında belirtilen kontenjanlara bununla ilgili olarak başvuru yapması gerekmektedir.

4) Erasmus Değişim Programı

Üniversite öğrencileri, işbirliği protokolü bulunan yurtdışı üniversitelerinde 1/2 dönem öğrenim görmeye gidebilirler. Aynı şekilde işbirliği protokolü bulunan üniversitelerden öğrenim görmek üzere üniversitemize gelebilirler. Detaylı bilgi için: www.abofisi.hacettepe.edu.tr

5) Farabi Değişim Programı

Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır. Detaylı bilgi için: www.farabi.hacettepe.edu.tr

6) Mevlana Değişim Programı

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır.

Değişim programına katılmak isteyen öğrenciler en az bir en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları ise en az 1 hafta en fazla 3 ay süreyle dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere programdan faydalanabilirler. Benzer şekilde dünyanın bütün bölgelerinden de öğrenci ve öğretim elemanları Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına program kapsamında gelerek eğitim-öğretim faaliyetlerine katılabilirler. Detaylı bilgi için: www.mevlana.hacettepe.edu.tr


Hacettepe Üniversitesi Ana Sayfa Girişi Yapmak için Tıklayınız

Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Girişi Yapmak için Tıklayınız

İletişim

E-Posta : hureg@hacettepe.edu.tr
Telefon : (0312) 297 65 70 / 134
Fax : (0312) 299 20 90